Praca w chmurze – czym jest i dlaczego warto?

Praca w chmurze jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez przedsiębiorców do pracy nad projektem, w który zaangażowanych jest kilku pracowników. Jest to rozwiązanie pozwalające na tzw. pracę synchroniczną, czyli jednoczesne wprowadzanie zmian w pliku przez dwie lub więcej osób.

Najczęściej praca w chmurze równa się korzystaniu z przeglądarki internetowej, rzadziej wymaga zainstalowania specjalnej aplikacji dostępowej. Pliki, nad którymi pracuje zespół znajdują się na serwerze, nie zaś na komputerze każdego z pracowników. Tego typu rozwiązanie niesie za sobą kilka korzyści, które wpływają na ułatwienie pracy nad projektem.

 

Praca synchroniczna

Jedym z największych i najbardziej oczywistych plusów pracy w chmurze jest praca synchroniczna. Dzięki temu, że kilka osób może pracować nad plikiem w tym samym momencie, unikamy zamieszania związanego z łączeniem kilku wersji jednego pliku na koniec pracy nad projektem. Praca asynchroniczna, czyli praca nad własną wersją pliku na swoim komputerze a następnie łączenie wszystkich plików w wersję ostateczną często jest przyczyną pomyłek czy nieporozumień. Wystarczy wyobrazić sobie pracę dwudziestu osób nad jednym projektem i łączenie dwudziestu plików w jeden. Generuje to niepotrzebne koszty i zajmuje mnóstwo czasu oraz zwiększa ryzyko pomyłek. Dzięki pracy w chmurze oszczędzamy czas, minimalizujemy koszty oraz ryzyko wystąpienia błędów.

Dostęp do pliku jest możliwy z każdego komputera mającego połączenie z internetem

Dzięki temu, że możemy dostać się do chmury poprzez przeglądarkę internetową, dostęp do pliku jest możliwy z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie. Nie ma konieczności pamiętania, na którym komputerze, dysku czy folderze został umieszczony plik oraz która wersja jest wersją ostateczną.

Ułatwienie komunikacji między pracownikami

Praca w chmurze najczęściej umożliwia m. in. zamieszczanie komentarzy na temat pliku czy prowadzenie czatów. Tego typu rozwiązania ułatwiają wypełnianie zadań przez każdego z pracowników w szczególności, gdy któryś z członków zespołu pracuje zdalnie. Dodatkowym udogodnieniem dla pracodawcy czy menagera jest monitorowanie zmian wprowadzanych przez poszczególne osoby. Dzięki temu pracodawca jest w stanie oceniać postępy nie tylko całego zespołu, ale również jednostek.

Kontrola wersji

Niektóre aplikacje umożliwiają tzw. kontrolę wersji. Jest to funkcja pozwalająca na powrót do wcześniejszych etapów pracy nad projektem. Przydaje się w wypadku, gdy np. zostanie usunięta jakaś część projektu lub gdy zostaną wprowadzone trudne do cofnięcia zmiany.

Jasny podział obowiązków

Dzięki jednoczesnej pracy nad projektem kilku osób, łatwo podzielić się obowiązkami i obserwować, na jakim etapie znajdują się nasi współpracownicy. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracy nad projektem w który zaangażowanych jest dużo pracowników lub gdy część lub całość zespołu pracuje zdalnie.

 

Wymienione cechy pracy w chmurze nie wyczerpują tematu dotyczącego zalet tego rodzaju pracy. W odróżnieniu od pracy asynchronicznej warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie ze względu na oszczędność czasu, minimalizację kosztów oraz bezpieczeństwo plików związanych z projektem.

Jeśli nie jesteś pewien, czy praca w chmurze będzie dobrym rozwiązaniem w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Po przeanalizowaniu profilu Twojej firmy oraz projektów nad którymi pracujesz, pomożemy Ci wybrać najbardziej optymalny sposób pracy.