Car-sharing. Oprogramowanie dla wypożyczalni samochodów

Car-sharing, czyli coraz popularniejszy, innowacyjny system wynajmu samochodów powoli dociera do Polski. Jego założeniem jest między innymi zachęcenie kierowców do zrezygnowania z własnego samochodu i korzystania z samochodów wynajętych na minuty. Warto wiedzieć, czym jest car sharing i dlaczego warto z niego korzystać?

Historia

Historia car-sharingu sięga lat ’40 XX wieku. Wtedy po raz pierwszy powstał pomysł dzielenia się samochodami wśród mieszkańców spółdzielni mieszkaniowej w Zurychu. Łatwo wyobrazić sobie, jakie przynosiło to korzyści. Poza oszczędnością związaną z kosztami kupna i utrzymania samochodu, parking przy budynku mieszkalnym nie był problemem dla jego mieszkańców. Z łatwością można było określić, ile miejsc parkingowych będzie potrzebnych, dzięki czemu mieszkańcy mogli uniknąć znanej wszystkim kierowcom irytacji w przypadku braku miejsc parkingowych. Od lat ’70 pomysł był rozwijany w innych miastach, między innymi w Amsterdamie. Pierwszy oficjalny “eksperyment” związany z car-sharingiem został przeprowadzony w Wielkiej Brytanii pod koniec lat ’70. W latach ’80 i ’90 na całym świecie powstawało jeszcze kilka tego typu projektów, jednak dopiero w XXI wieku car-sharing zyskał dużą popularność na całym świecie.

Jak to działa?

Od strony technicznej, car-sharing działa zazwyczaj dzięki różnego rodzaju stronom internetowym, aplikacjom mobilnym lub jest zarządzany przez systemy które komunikują się z użytkownikiem przez SMS-y. Najczęściej wystarczy rejestracja w danym systemie aby móc swobodnie korzystać z samochodów dostępnych w danym mieście. Opłata za wynajem auta jest uzależniona od czasu wynajmu lub ilości przejechanych kilometrów.

Car-sharing a tradycyjna wypożyczalnia aut

Ciężko nie skojarzyć car-sharingu z dobrze znanymi wypożyczalniami aut. Jakie są więc różnice miedzy jednym a drugim? Przede wszystkim, użytkownik ma możliwość wynajmu auta 24/7, niezależnie od pory dnia czy nocy. Systemy umożliwiające rezerwację działają niezależnie od pracy biura, w przeciwieństwie do tradycyjnych wypożyczalni. Dodatkowo, płacimy dokładnie za ilość przejechanych kilometrów czy czas użytkowania samochodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypożyczyć auto na 5 czy 10 minut w przypadku konieczności dojechania do galerii handlowej, do lekarza czy pracy. Kolejną różnicą jest również fakt, że najczęściej koszty paliwa pozostają również po stronie firmy car-sharingowej. Lokalizacja samochodów nie jest uzależniona od siedziby firmy. Są one umieszczone w różnych miejscach w mieście w zależności od tego, gdzie auto zostało pozostawione przez poprzedniego użytkownika.

Założenia car-sharingu

Celem car-sharingu jest bez wątpienia ułatwienie poruszania się po mieście kierowcom nie posiadającym własnego samochodu. Również w przypadku awarii prywatnego samochodu, kierowca ma możliwość wynajęcia samochodu aby np. dojechać do pracy. Dodatkowo istotną kwestią jest również troska o środowisko. Jeżeli część kierowców byłaby w stanie zrezygnować z samochodu na rzecz carsharingu funkcjonującego w mieście, ilość spalin zostałaby przynajmniej częściowo zredukowana, a korki w większych miastach zmniejszyłyby się.

 

Jednym z elementów niezbędnych do funkcjonowania platformy carsharingowej jest system do zarządzania wypożyczalnią samochodów. Przykładem takiego systemu jest FleetNet, czyli oprogramowanie na które składa się aplikacja mobilna, strona internetowa oraz panel administracyjny. Klient ma możliwość wynajęcia samochodu zarówno z poziomu aplikacji mobilnej, jak również ze strony internetowej za pomocą jednego kliknięcia. Dzięki dokładnym informacjom na temat odbytych przejazdów dostępnych po zalogowaniu, użytkownik ma możliwość odtworzenia wszystkich przebytych tras oraz wydatków z nimi związanych. Zarówno na stronie www, jak i w aplikacji najważniejszym i najbardziej widocznym elementem jest mapa, na której wyraźnie zaznaczone są wszystkie dostępne do wynajęcia samochody w ich aktualnej lokalizacji. Oprócz mapy, strona i aplikacja umożliwiają dostęp do informacji na temat promocji oraz nowości związanych z funkcjonowaniem serwisu. Panel administracyjny FleetNet to rozbudowane, a jednocześnie przejrzyste i intuicyjne narzędzie, umożliwiające m. in. kontrolowanie stanu pojazdów, nadzorowanie wszystkich przejazdów oraz komunikację z klientami i pracownikami. Także dane poszczególnych użytkowników mogą być wprowadzane do systemu oraz modyfikowane z poziomu panelu administracyjnego, dzięki czemu oprogramowanie FleetNet jest również dedykowane tradycyjnym wypożyczalniom samochodowym.

Jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje na temat systemu FleetNet, zapraszamy do kontaktu z nami. Przedstawimy Ci wszystkie niezbędne detale dotyczące działania oprogramowania.