Możliwości, jakie niesie za sobą Internet of Things

IoT, czyli Internet rzeczy (ang. Internet of Things) to w dużym uproszczeniu pojęcie, którym określa się przedmioty codziennego użytku, między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, które pośrednio lub bezpośrednio są zdolne do gromadzenia, przetwadzania lub wymiany danych dzięki sieci komputerowej. Określenie to zostało zdefiniowane przez angielskiego przedsiębiorcę Kevina Ashtona w 1999 roku. IoT ma na celu umożliwienie stworzenia inteligentnych przestrzeni, takich jak inteligentne miasta, transport czy systemy zdrowia. Dzięki temu negatywny wpływ człowieka na środowisko ma zostać zmniejszony, a życie ludzi łatwiejsze.

Na chwilę obecną można zauważyć, że coraz więcej firm stara się korzystać z możliwości, jakie daje IoT. Według niektórych raportów można się spodziewać, że do 2020 roku na świecie będzie istniało około 25 miliardów rzeczy połączonych z Internetem, a przedsiębiorstwa będą inwestowały coraz większe kwoty w tego rodzaju technologie, przyczyniając się jednocześnie do dynamicznego rozwoju tej dziedziny.

IoT - inteligentny silnikJednym z przykładów przedsiębiorstw, które na ten moment inwestują w IoT, jest Microsoft oraz Rolls-Royce. Firmy te ogłosiły partnerstwo, obejmujące pracę nad inteligentnymi silnikami Rolls-Royce. Współpraca tych dwóch firm opiera się na zintegrowaniu pakietu Microsoft Azure IoT Suite oraz pakietu Rolls-Royce’a, Cortana Intelligence Suite. Ich połączenie ma na celu zwiększenie możliwości cyfrowych, aby móc obsługiwać obecne oraz przyszłe generacje inteligentnych silników Rolls-Royce.

Z kolei Virgin Atlantic inwestuje w IoT w celu zwiększenia możliwości tworzenia danych. Ich celem jest stworzenie nowej floty samolotów, które, połączone ze sobą, mają przesyłać około połowy terabajta danych w ciągu jednego lotu. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo lotów dzięki raportowaniu problemów technicznych zanim będą one wykrywalne i zauważalne dla człowieka. Każdy z istotnych dla bezpieczeństwa elementów samolotu będzie mógł połączyć się z internetem, dzięki czemu, zanim jeszcze dojdzie do lądowania, ekipa na lotnisku będzie mogła przygotować odpowiednie części, aby natychmiast zająć się jego naprawą.

Inteligentne aplikacje mobilne

Znane jest również wykorzystanie IoT w branży związanej ze zdrowym stylem życia. Osoby uczęszczające w dzisiejszych czasach na siłownię mają możliwość skorzystania z urządzeń pozwalających na sprawdzanie swoich indywidualnych postępów. Pracownicy siłowni twierdzą, że w obecnych czasach klienci niekoniecznie potrzebują miejsca otwartego 24h/dobę, jednak istotne jest podejście pozwalające na uprawianie sportu gdziekolwiek i kiedykolwiek. Dzięki różnego rodzaju aplikacjom możliwe jest więc kontrolowanie swoich postępów bez konieczności udania się na siłownię.

Innym przykładem użycia IoT jest powszechnie znana firma kurierska UPS. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom możliwe jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Celem firmy jest zredukowanie użycia paliwa przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Inteligentne urządzenia mają za zadanie “nauczyć się” zachowań kierowców i komunikować się z zespołem nadzorującym ich pracę. Dodatkowo, Wi-Fi oraz Bluetooth pozwalają na połączenie wszystkich punktów i zabezpieczenie danych w chmurze. Dalsza komunikacja pomiędzy urządzeniami pomaga w koordynacji takich elementów procesu dostarczania przesyłki, jak punkty odbioru, punkty dostarczenia oraz inne punkty na mapie kuriera.

Inteligentne aplikacjeCiekawy przykład wykorzystania IoT prezentuje firma Diageo, czyli producent znanego napoju alkoholowego Johnnie Walker. Butelki Johnnie Walker Blue Label zostały wyposażone w drukowany czujnik, pozwalający na uzyskanie informacji na temat stanu otwartej oraz zamkniętej butelki. Dzięki temu firma ma możliwość dostosowania komunikacji z klientem, który zakupił już butelkę. Firma nie chce wysyłać do każdego klienta tych samych komunikatów reklamowych – stara się dostosowywać treści do indywidualnych osób w zależności od tego, czy już kupiły ten produkt, czy już go otworzyły czy może kończą jego konsumpcję. Technologia użyta do produkcji inteligentnych butelek Johnnie Walker, czyli Thinfilm’s OpenSense, jest również używana w przemyśle kosmetycznym. Dzięki inteligentnym opakowaniom producent może wykryć, czy w inteligentnym opakowaniu nie znajdują się inne specyfiki, sprzedawane pod szyldem danej firmy. Dodatkowo, w przypadku kosmetyków mających pozwolenie na dystrybucję tylko w niektórych miejscach na świecie, producent ma możliwość sprawdzenia, czy nie są one sprzedawane w niedozwolonych krajach.

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, zastosowań IoT jest bardzo wiele. Biorąc pod uwagę fakt, że tego rodzaju technologie nieustannie się rozwijają, można się spodziewać, że z roku na rok na rynku będzie przybywać tzw. inteligentnych rzeczy. Również ilość branż, w których IoT jest wykorzystywane, będzie się zwiększać. Internet rzeczy może z czasem przynieść ogromne korzyści w postaci tworzenia inteligentnych budynków czy nawet całych miast, dzięki czemu łatwiej będzie nie tylko zwiększać wydajność przedsiębiorstw, ale również dbać o środowisko.